Hesap Açma ve Şifre Kuralları

Hacettepe Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi, tüm personel, öğrenci ve kurumsal oluşumlar için e-posta ve Web servisi vermektedir. E-Posta servisinde gelen postalar için virüs ve spam taraması yapılmaktadır. Virüs içerdiğinden şüphelenilen e-postalar kullanıcılara ulaştırılmadan silinmekte ve gönderen bu konuda otomatik bir mesajla bilgilendirilmektedir. Spam içerdiğinden şüphelenilen mesajlar ise silinmemekte, ancak kullanıcıların daha rahat ayıklayabilmesi için Junk E-mail klasörüne düşmesi sağlanmaktadır.
Kullanıcı sayısının çok olması nedeniyle e-posta depolama alanlarında kota uygulaması yapılmaktadır. Şu an için tüm kullanıcılarımız için 5 GB e-posta disk alanı tahsis edilmiştir.

Bireysel Hesaplar
Eğer Hacettepe Üniversitesi çalışanı ya da öğrencisi iseniz Bilgi İşlem Dairesi'ne kimliğiniz ile bizzat başvurarak bir e-posta hesabı açtırabilirsiniz. Bu hesap, e-posta sistemimizi kullanmanızın yanında, proxy, Internet TV, lisanslı yazılım, ftp, terminal servisleri gibi farklı hizmetlerden de yararlanmanızı sağlayacaktır. Bizzat gelip kimlik göstermek dışındaki yöntemlerin yeni bir kullanıcıya hesap açmak için güvenli olmadığı göz önüne alındığında, kullanıcılarımızın telefon, e-posta vs. yöntemlerle hesap açtırmaya ya da unutulan şifreyi yeniletmeye yönelik taleplerini dairemiz geri çevirmektedir.
Ancak yeni kayıt yaptıran önlisans, lisans öğrencilerimiz, ders kaydı yaptıran yüksek lisans ve doktora öğrencilerimiz kampüse gelmeden portal.hacettepe.edu.tr adresinden "E-posta İşlemleri" menüsünden "Yeni hesap" butonundan @hacettepe.edu.tr uzantılı kullanıcı hesabı alabileceklerdir. Bu işlemi gerçekleştiremeyen kullanıcılarımız aşağıda yer alan birimlerimizden kullanıcı hesabını temin edebilirler.
* Hacettepe Üniversitesi İdari Personel, Akademik Personel veya Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencisi iseniz :
Sıhhiye Yerleşkesinde; PC Laboratuvarına,
Beytepe Yerleşkesinde Bilgi İşlem Daire Başkanlığına,
* Hacettepe Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Öğrencisi iseniz:
Sıhhiye Yerleşkesinde; PC Laboratuvarına,
Beytepe Yerleşkesinde Kütüphane Binasının alt katında bulunan PC Laboratuvarına kimliğiniz ile  başvurarak bir e-posta hesabı açtırabilirsiniz.
Kullanıcı adları kişinin adı ve/veya soyadına yakınsamak zorundadır. Teknik sınırlamalar nedeniyle alınan kullanıcı adları İngiliz alfabesinde kullanılmayan "ı,İ,ğ,Ğ,ş,Ş,ü,Ü,ö,Ö,ç,Ç" harflerini ve bazı noktalama işaretlerini içeremezler.
Tüm kullanıcılarımızın e-posta hesapları "@hacettepe.edu.tr" uzantısına sahiptir. Diğer alt domain uzantılarının yönetimi, ilgili yöneticiye aittir ve Başkanlığımız sorumluluğunda değildir.

Kurumsal Hesaplar
Hacettepe Üniversitesi bünyesinde, fakülte, enstitü, bölüm, birim, üniversite ile ilgili bir topluluk, proje grubu, organizasyon vb. bir oluşum için ayrı bir e-posta hesabı almak mümkündür. Bunun için bağlı bulunduğunuz makamın (dekan, bölüm başkanı, müdürlük, vb.) yönetiminden dairemize yazılı bir istekte bulunulması gerekmektedir. İstekte, bu hesabın açık olarak ne amaçla açılacağı, kimin sorumlu olacağı ve ne kadar süre ile açık kalacağı belirtilmelidir.

Şifre Değiştirme ve Şifre Verme Kurallar
Güvenlik nedeniyle 04 Aralık 2012 tarihinden itibaren Otomatik Şifre Değiştirme Sistemi'ne geçilmiştir. Bu sistemde, kullanıcılarımızın 90 günde bir http://portal.hacettepe.edu.tr adresinden veya SUN-JAVA SYSTEM CONVERGENCE ara yüzünden şifresini güncellemesi gerekmektedir. Güncelleme yapılmaması durumunda kullanıcılar, web mail veya posta istemcileri üzerinden e-postalarına ulaşamayacaklardır.
Kullanıcıların, e-posta şifrelerinin güvenliğini sağlamak için gerekli hassasiyeti ve dikkati göstermeleri ve bu sistem dâhilinde şifrelerini güncel tutmaları kullanıcıların lehine önem arz etmektedir.
Şifrenizi aşağıdaki adımları takip ederek SUN-JAVA SYSTEM CONVERGENCE değiştirebilirsiniz.
1-portal.hacettepe.edu.tr adresinden HÜ. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Portal ekranına giriş yapınız.
2-HÜ E-posta butonuna tıklayınız.
3-hacettepe.edu.tr uzantısı olmadan kullanıcı adınızı ve geçici şifrenizi yazarak giriş yapınız.
4-Giris yaptıktan sonra Options>Global>Change Password ( Seçenekler>Genel>Parola Değiştir ) menüsünden şifrenizi değiştiriniz.
Bazı kullanıcılarımız seçilen şifreleri kolay akılda kalması için basit kelime ya da rakamlardan oluşturmaktadırlar. Bunu tercih eden Kullanıclar, şifrelerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi olasılığını önemsemeyebilmektedirler. Oysa, şifre bir defa kötü niyetli bir kişinin eline geçtiğinde, bunun yardımıyla sistemin diğer bölgelerine de giriş kolaylaşmış olmakta; bu ise sadece kişinin şahsi bilgilerini değil, tüm sistemi tehdit altına sokmaktadır.
Bu nedenle kullanıcılar yeni şifre belirlerken mutlaka şifre politikasına uygun olarak şifre oluşturmalıdırlar. Bu nedenle:

  • Seçeceğiniz şifre, 8 karakter olmalıdır.
  • Seçeceğiniz şifre bir büyük harf, bir küçük harf, iki rakam (ardışık olmamalı), bir özel karakter ( ? İşareti, * işareti, ! İşareti gibi ) ve üç küçük harf içermelidir.
  • Seçeceğiniz şifre, teknik sınırlamalar nedeniyle "ı,I,g,G,s,S,ü,Ü,ö,Ö,ç,Ç" harflerini içermemelidir.

Şifreler kişisel bilgilerdir. Bir başkasına verilmesi, başkaları tarafından kolay bulunabilir yerlere yazılması (bilgisayar dosyaları dahil) veya e-posta ile başkasına gönderilmesi halinde tüm sorumluluk şifre sahibine aittir. Kişisel bilgisayara giren bir "spyware'in (casus program)" açıkça yazılıp saklanmış bir dökümandan kişinin bütün şifrelerini ele geçirip bilgisayar korsanına iletebileceği unutulmamalıdır.
Şifre vermek üzerine yukarıda belirtilen kurallar hem kişisel hem de kurumsal hesaplar için geçerlidir.